Homeopatie – MVDr. Simona Müllerová

Homeopatie a veterinární medicína
Homeopatie je alternativní způsob léčby starý více než 200let. Běžně využívaný v Rusku a ve Francii, a v mnoha okolních zemích. U nás stále
naráží na velký odpor zástupců klasické medicíny. Je zajímavé, že lidé běžně používají mobily, počítače, ultrazvuk, laser aniž by rozuměli způsobu přenosu energie, ale u homeopatie je přenos energie důvodem k jejímu zavržení.
Homeopatické léky jsou vyráběny z živočišných tkání, z rostlinných a z  chemických látek opakovaným ředěním a posléze navázáním na cukrovou  bázi. Součástí názvu je CH, což znamená Concentratio dle Hahnemahna, zakladatele homeopatie. Toto vyjadřuje počet  ředění. V ředění 5 a 9 CH je  možné dnes dostupnými přístroji změřit účinnou látku. Ve vyšších potencích jde již o přenos informace. Základní myšlenkou zakladatele bylo, že látka, která je schopná u zdravého  jedince vyvolat nemoc, může ve velmi ředěném stavu, minimálnímu množství,  tutéž nemoc léčit nebo léčit nemoc podobnou. Například při otravě arsenem se podá homeopatický potencovaný arsen-  Arsenicum album a pacient otravě nepodlehne. Stejně tak nemoci, otravy, orgánová poškození vypadající jako otravy arrsenem, lze léčit homeopatikem  Arsenicum album. Postupně byl vypracován podrobný popis homeopatických léků, byly  provedeny studie a pokus, obvykle se obětovali sami homeopaté. Vznikla tzv.materia medica, ve kterých se můžeme dočíst o užití jednotlivých léků. Lidé homeopatika cucají, důležité je, aby se účinná látka kontaktovala se sliznicí. Cukry se tráví v dutině ústní, takže tento postup je  nejúčinnější.  Zvířata necucají, takže se jim homeopatika podávají rozpuštěná v kapce vody kápnutím na sliznici dásně, pod jazyk atd., nebo se nechají  polknout, ideálně je třeba prázdný žaludek, aby trávení probíhalo co nejrychleji.  Doporučuji podat v piškotu nebo s jiným uhlohydrátem, aby se uvolňovaly stejné enzymy, které jsou třeba na rozložení cukrové kuličky. Podání v sýru nebo paštice je dost nevhodné, nicméně i tak homeopatikum funguje. Počet  kuliček není tak důležitý, na rozdíl od klasické medicíny, kde je počet tablet důležitý.

U homeopatie jde o kontakt účinné látky se sliznicí, takže když víme, že fena leží a kojí a kuličky jí budou za pyskem ležet, stačí 2 kuličky, zatímco pokud jedla a bude je polykat, je dobré dát alespoň 5 kuliček. Homeopatii můžeme použít na léčbu, na prevenci nebo jako podpůrnou léčbu k léčení klasickými léky. Pokud je pes léčen již klasický léky, je působení homeopatik pomalejší, neboť je třeba nejprve tělo vyčistit, potom nastavit vlastní síly k

obnově zdraví. Klasická medicína je ve většině případů potlačující příznaky, nebo přesouvající příznaky z viditelného orgánu (ekzém-kůže) na méně viditelné (astma-plíce) a zastírá souvislosti. Homeopatie naopak posouvá nemoc z těla ven, na méně důležité orgány. Z ledvin do kolen, ze střeva a plic na kůži, někdy se tělo léčí průjmem, výtokem. Bohužel lidé jsou dnes raději, když zvenku vypadají  zdravě. Pokud se s homeopatií začíná u neléčeného pacienta, jsou výsledky výborné a v mnoha případech rychlé. např. ekzém u mladých psů, pokud ho začnu léčit jen přírodní cestu hned v půl roce, jak se objeví, do 6-18ti měsíců je pes zdravý nebo natolik stabilizovaný, že občas je léčen.

Pokud ale  tento pacient začne opakovaně brát antibiotika , případně i kortikoidy a po  2 letech ke mně přijde, s problémem, vracejícím se po vysazení homeopatik ,je pak léčba homeopatiky pomalejší a obvykle dochází při čistící reakci  na pár týdnů ke zhoršení zdravotního stavu pacienta. Výborně pomáhají homeopatika při březosti a odchovu štěňat, štěňata jsou vitálnější, vrhy jsou početnější, feny se čistí jen 1-3  týdny, vývoj mláďat se dá výrazně ovlivnit, také dysplazie, imunita atd.

U  starých jedinců dochází ke zlepšení vitality a zmírnění zdravotních problémů provázejících stáří, ať se to týká kloubů, srdce. Také psi s rakovinou výborně reagují na homeopatii a žijí obvykle  několik let, tito pacienti ale musí brát denně homeopatika. Velmi těžké případy jsou selhání jater nebo ledvin, tak homeopatie pomůže,
ale záleží na míře poškození organismu. Stejně tak svědivost se léčí velmi  špatně, protože problém je v odhalení příčiny, alergie na roztoče, na potravu, psychika, zanesené tlusté střevo, oslabená játra atd.
V mé ordinaci používám homeopatii v 90% případů. Praxi s homeopatií provozuji již 14let
a celkem 20 let. K homeopatii jsme se přiklonila po té, co  jsme si uvědomila omezení a nežádoucí účinky klasické medicíny.

A nyní pár případů. pokud se pes zraní a krvácí, tak podáme Arnica nebo Phosphorus, které zastaví krvácení během několika minut. Pokud dojde k vyvrtnutí  kloubu, při včasném = téměř okamžitém podání se nevyvine otok ani zánět a  při podání po 15-60minut  24 hodin je pes ( člověk) zdravý. To jsou ukázky okamžitého účinku homeopatie. Pomalý postup je u např. u dysplazie kloubů,
kde zlepšení stavu je výraznější po 4 týdnech, po 2 měsících velké, po 2 letech jednoznačné. Kožní případy jsou velmi rozmanité a efekt léčby je opět v rozmezí týdnů až měsíců. Velmi pomalé působení, spíše řekněme jen zpomalení  procesu je např. u rakoviny, kdy pozorujeme po 2 měsících výrazné zpomalení  růstu nebo zástavu růstu. Někdy zažíváme i zázraky. Např. 3 měsíční kníračka,  diagnosa autoimunitní hemolytická anemie( diagnosa letální), fenka byla silně anemická, unavená, diagnosa letální,majitel ji již oplakal a  veterináři si nevěděli rady.obden na transfuzích a silných lécích, Imuran, Prednison, které potlačují veškeré imunitní reakce, ale i tvorbu a funkci  bílých krvinek. Imuran jsme vysadily okamžitě, Prednison postupně. Nasadili jsme 4 homeopatika ovlivňující krvetvorbu. Každé 3 dny se pacient hlásil a pozoroval zlepšení! Za 3 týdny krevní testy prokázaly zlepšení a za 6 týdnů  uzdravení.  Bohužel je i malé procento nevyléčených pacientů. Pracujeme s
živým „materiálem“, s individualitou jedince a z mého pohledu i s „boží vůlí“. Proto nejde vyléčit 100% pacientů. Výsledky mé práce mě ale utvrzují,že cesta homeopatie je správná a že přináší velkou úlevu každému.

MVDr. Simona Müllerová

Základy chovu psů a homeopatie

Odchovat zdravé potomstvo je čím dál problematičtější. Jak u lidí, tak i psů. Zátěž prostředím je velká. Stimulátory růstu pro zvířata, residua hormonů, která unikají prohlídkám veterinární i humánní hygieny, takže jíme hormonální maso a pijeme hormonální vodu, dochucovadla, barviva.  Oblíbené granule, konzervy nebo jiná hotová jídla pro líné majitele psů, maminky nebo pro takové, kteří doufají, že když jim někdo nalinkuje přesný popis, jak krmit mládě nebo psa, bude jejich svěřenec zaručeně zdravý.

To všechno je odklon od přírody, od podstaty tvora. Jak to, že chceme po psech silné čelisti, plnochrupost, nůžkové a zámkové skusy, když jim dáváme civilizovanou potravu, která vede jen k zakrnění čelistí a vývojově i k zeslabení čelisti a úbytku zubů. Vyvoláváme uměle ovulace u žen i fen. Velmi mě to trápí, jak lidé touží po dokonalosti, po štěstí, po zdraví, ale nevidí, že svými každodenními kroky právě tomuto brání. Ženy se snaží vyrovnat mužům a odmítají vařit mužům a psům, přitom vaření a stolování rodinu stmeluje. Je to práce ženy, která posiluje její ženské energie. A tam, kde jsou správné ženské energie v domě, bude i fena lépe hárat a lépe zabřezne. Další problém je zvyšování koncentrace psů na metr čtvereční. Chovatelé nechápou, že mají-li v pokoji 4 a více psů, bohužel i v přepravkách, po čas dojde k „únavě prostředí“ a feny přestanou zabřezávat.

Naštěstí je stále více lidí, kteří se navrací k podstatě živého tvora. Snaží se vykompenzovat zátěž prostředí používáním potravin na začátku řetězce, to znamená, že maso a zeleninu koupí čerstvé a zpracují doma. Pijí vodu z vodovodu místo dochucených chemických bublavých limonád.

Přírodními prostředky čistí tělo. Drobné nemoci léčí přírodními prostředky.

Co jsme pokazili za posledních 100 let, budeme muset napravit. Bohužel viry, bakterie a paraziti jsou stále odolnější a vyšší živočichové mají méně životní síly se ubránit…

Přírodní metody mají mnoho možností, jak zvýšit životní sílu organismu, jak ho vrátit k původnímu směru, ke správné obraně a reakci na okolní svět. Umožňují mu pamatovat si, jak přistupovat k situacím tak, aby si co nejméně ublížilo.

Podpořit výměnu zubů můžeme u lehčích konstitucí psů Siliceou- Silicea 5 nebo 9ch, 1x denně 3kul, u těžších typů Calcarea carbonica 5,9 nebo 15ch , 1x denně nebo obden 3 kuličky. Léky lze spolu i kombinovat. Podávat můžete 2 měsíce bez konzultace.Na nepravidelné skusy je dobrá Calcarea fluorica. Opět  v ředění 5-15ch. Můžeme kombinovat všechny 3, například každý den jeden z léků.

K civilizačním problémům patří poruchy pohlavního cyklu, poruchy zabřezávání, alergie, čím dál častější výskyt kvasinkových infekcí. To vše se týká lidí i zvířat a homeopatie si s tím umí velmi dobře poradit. Důležité je stimulovat tělo k imunitním reakcím v rámci fyziologického rozmezí. Tím, že už odmalička potlačujeme běžné eliminační projevy, (průjem, kašel, pupínky), tělo se nevyčistí svými přirozenými cestami, zátěžové látky se kumulují v těle, ukládají v orgánech nebo v tuku, přirozené reakce imunitních buněk se nutí reagovat podle vůle člověka. O zvýšení imunity jsem psala již mnohokrát, Oscillococcinum, Silicea, Thymuline, Manganum a j., také o detoxikaci jsem psala již velmi často, Thuya, Nux vomica, Silicea. Po těchto kůrách se již můžeme zaměřit přímo na likvidaci kvasinek, použitím homeopatik Monillia (Candida) dle výrobce, Mallasezia. Tato bioterapeutika jsou na dovoz, který trvá 6 týdnů, a jsou vázána na recept. Podávají se podle příznaků, denně, ale spíše jen několikrát za týden, nejlépe v regulační potenci t.j. 15CH. Jsou velmi důležité u kvasinkových infekcí psů kolem očí, na tlapkách, v uších.
Pokud jsme vypozorovali, že pes má alergie na jaře, když začínají kvést stromy, je mým neoblíbenějším homeopatikem Pollens. V zimním období provedeme detoxikaci, na jaře začneme se stimulací imunitního systému obecně a cíleně. Pollens můžeme dávat 1-2 x denně, nebo preventivně jen 1x týdně. Potenci 15-30ch. Proti svědění je mnoho léků, záleží na příznacích a typologii psa. Obecnými homeopatiky jsou Histamin a Poumone histamin, Dolichos. V potenci 15,30,200CH. Já ale upřednostňuji dát proti svědění např. Sulfur iodatum, zejména u statných, vesměs zdravých psů, nebo u psů s opakujícími záněty sliznic, nebo Staphysagrii 30-200CH, u střídavého drbání různých částí těla, případně s pupínky, často z psychické nelibosti. Majitelé si vůbec neuvědomují, že pes to vidí a cítí jinak než on. Myslí si, že pro psa dělají, co nejlepšího mohou, ale protože pes nemluví, nemůže dát najevo nesouhlas. Navíc je Staphysagria častým lékem pro ženy, které se cítí využívané, uražené. Pes je chrání a přebírá část energie na sebe. Staphysagria častěji zabere u fen než u psů. Podáváme 2x denně. Arsenicum album nebo Iodatum je lékem svědění u spíše štíhlých psů se suchou kůží a pro psy, kteří jsou pod stálým dohledem majitele, který se o ně bojí a sleduje, zda dobře dýchají, jak spí, zkrátka věnují zdraví psa příliš pozornosti. Je vhodný i pro psy, kteří mají rádi svůj řád a začnou se drbat nebo mít vyrážky po cestování. Alergie na očkování jsou velmi časté, zejména u malých ras. Čivavám, jezevčíkům a dětem dávám vždy týden dopředu a 14 dní po očkovaní buď Oscillococcinum třetinu tuby 1x denně nebo Siliceu 9ch 2 kul na den. Takoví pacienti pak snáší očkování mnohem lépe. Také upřednostňuji očkovat štěňata vakcínou pro štěňata a to jen dvojkombinací.

Před krytím je dobré pročistit fenu obecně (Nux vomica, Thuya, Silicea) nebo cíleně podle dyspozic plemene a jedince. Fena pak snáze zabřezne. V CHS je velmi dobré dělat homeopatickou prevenci proti herpes viru a demodexu nebo Staphylocokům.

Březím fenám podávám homeoptika na imunitu, na vývoj orgánů štěňat, proti resorbci plodů a pak přípravu na porod. Štěňata dostávají také již od narození rozpuštěná homeopatika.

Vakcíny pro štěňata jsou speciálně upravené, takže vyvolají optimální imunitu s minimální zátěží. Přesto většina veterinářů očkuje polyvalentní vakcíny pro dospělá zvířata. Na trhu jsou různé vakcíny pro štěňata, já tedy volím jen dvojkombinace a za 14 dní trojkombinaci. Existují i polyvalentní vakcíny pro štěňata od 5ti týdnů stáří, to ale neodpovídá mé filosofii. Snažím se vstupy cizorodých látek a chemických léků omezit na minimum. Vakcinaci doporučuji a v mém 20ti letém chovu a v homeopatické ordinaci používám schéma mezi 6-8 týdnem začínám očkovat po přípravě s homeopatií. V poslední době je stejná reakce na vakcíny české i zahraniční. Takže volím české, vyrobené z českých kmenů. Pokud očkuji v 6ti týdnech, tak zásadně dvojkombinací. Očkování posouvám, pokud štěně zůstává v domácím prostředí a očkuji 2 dny před prodejem, první ochrana pejska vzniká na principu interference, to znamená, že vakcinační virus obsadí v těle receptory, takže terénní virus by neměl šanci se uplatnit. Teprve po několika dnech se vytváří protilátky, které tak jak nemají plně ochrannou funkci. Nicméně štěně, které je očkované, v případě infekce přežije, zatímco neočkované může zemřít. Další očkování je 14 dní po prvním, kvůli tzv. imunitnímu oknu. Imunitní okno je situace, kdy vakcinační viry vyváží zbytek mateřských protilátek a nevytvořily se ještě vlastní. Pokud očkujeme štěně vakcínou pro dospělé psy, je koncentrace viru nižší, takže po navázání vakcinačního viru na cirkulující mateřské protilátky již nezbude virus, který by stimuloval imunitu štěněte. Zatímco štěněčí vakcíny mají titry vysoké, uzpůsobené pravděpodobnosti mateřské imunity. Ta podle obecných pravidel chrání štěně do 6ti týdnů, maximálně do 8. V této době dostávají štěňata vždy Oscillococcinum. Aby se lépe chránila proti běžným infekcím v prostředí a lépe reagovala na vakcinaci. Poslední očkování, bud druhé nebo třetí, musí být po 12. týdnu stáří. V tomto věku již štěně vytvoří dostatečné množství protilátek, které podle mé zkušenosti vydrží asi 6-9 měsíců, podle výrobce 12 měsíců. Já se domnívám, že mladý pes po první sérii očkování má protilátek málo. V mé praxi se vyskytlo dříve několik epidemií, které začaly u psů od 6ti měsíců, přestože byli očkovaní. Od té doby si zvu štěňata mezi 7. a 9. měsícem na revakcinaci. Dále již 1x za 12 měsíců.

Podle mých zkušeností jsou plně chráněni až kolem třetího roku stáří, takže do té doby očkuji skutečně pravidelně a plně. Do 10ti měsíců ale podávám homeopatika na podporu imunity. Podle rasy a sklonu k onemocnění upravuji schéma. Pokud má štěně homeopatika na vývoj čelisti a zubů – Silicea, Calcarea phosphorica, Calcarea fluorica, případně Ruta (obvykle 9ch, střídám po dni), nemusíte se přímo zaměřovat na imunitu. Tělo přesouvá energii dodanou homeopatikem do oblasti, kde je jí potřeba. Stejně tak u prevence dysplazie – Calcarea carbonica, Baryta carbonica, Sulfur, aj., obvykle v potenci 30ch, 1-2x týdně, opětně nemusíme denně dávat homeopatika na imunitu.

Vakcinační schéma se upravuje podle požadavků EU, státu a nákazové situace v oblasti nebo v chovu.

U pitbulů, rotvíků, stafíků a labradorů hrozí více než jinde infekce parvovirem. Jelikož je parvovirus často následován Coronavirem a obě nemoci jsou smrtelné, doporučuji u těchto ras očkovat v 6ti týdnech, ev. 5 a půl corona a parvo. Přestože v EU můžete nyní očkovat vzteklinu podle typu vakcíny po 12-36 měsících, u mladých psů raději přeočkuji dříve. Stejně tak u psů, kteří by mohli cestovat do Anglie, neboť pro vycestování jsou nutné krevní testy a vysoké hladiny protilátek. Půl roku před cestou. Imunita proti psince a parvoviróze, hepatitidě a inf. kašli vydrží dva roky, přesto u psů do 3 let očkuji každý rok. Stejně tak u starých psů. Kteří již nemají dostatek sil na vytvoření vysokých  hladin. Vycházím zde z praxe i teorie. Pokud jsme léčila psa na psinku, byl to mladý pes nebo starý pes. Proti leptospiróze je ovšem nutné očkovat každých 12 měsíců. Poprvé se očkuje 2x po 14-28 dnech. Je to očkování dost zátěžové, proto rozhodně doporučuji podat homeopatika. Paměťové buňky v kostní dřeni, které navozují imunitu proti leptospiróze, po 13ti měsících odumírají. Pokud zapomenete očkovat leptospirózu 13 měsíců a více, nutně musíte opět 2x. Neboť jedno očkování vyvolá jen imunitu na měsíc. Na to opět zapomínají i kolegové i chovatelé. Na leptospirózu mi bohužel zemřeli všichni pacienti, kteří ji měli. Proto i když jsem homeopat, dodržuji minimální základní schéma očkování a doplňuji ho homeopatií. U kožních pacientů omezuji očkování na minimum, dokonce raději riskuji leptospirózu, než totální zvrat v kožním onemocnění. Mnoho psů již stabilizovaných s kožním onemocněním se mi po očkování na několik měsíců zhoršilo k původnímu obrazu před léčbou. Naopak neočkuji proti borelióze, pokud pes není v oblasti s enormním výskytem klíšťat. Neočkuji proti tetanu, pokud pes není s koňmi nebo ovcemi. Neočkuji proti Coronaviróze, pokud nejde o rizikový chov .

Ale vždy očkuji proti herpes viru fenu 10 dní po skoku a 14 dní před porodem. Herpes virus je tak rozšířený a tak tajený mezi chovateli, že je třeba proti němu skutečně systematicky postupovat. Nestačí bohužel jen homeopatie a byliny. Vakcinace je nutná. Problematikou herpes viru se zabývám už 11 let a mám vynikající výsledky při dodržení přesného postupu očkování a homeopatie.

Základ pro zdravý chov je v domácím prostředí, ve světle, čerstvém vzduchu, lásce a pohybu. Dále ve zdravé výživě, kde já uznávám pouze klasickou domácí, nejlépe syrovou masitou stravu, u psů, kteří to zvládají. např. bulteriéři nezvládnou maso v takovém množství, jako třeba kokři nebo jezevčíci. Dále v přípravě zdravé „půdy“ – vyčištění feny od těžkých kovů, toxinů z potravy a z léků. Štěňata po feně opakovaně léčené např. antibiotiky, jsou již predisponovaná k poruchám trávení, ke kožním problémům, k astmatu. Podání hormonálních injekcí, kvůli reprodukci nebo zánětům (pohlavní hormony, kortikoidy) mohou úplně narušit činnost pohlavní soustavy a zabřezávání. Používáme Plumbum 9-30ch, Thuya 9-30ch, Silicea 5-30ch, Nux 5-30ch (zátěž z léků a z prostředí), Sepia 9-30ch nebo Pulsatilla 9-30ch po hormonální léčbě. Zincum nebo Manganum 5-9ch na podporu enzymatické činnosti, Phosphorus nebo Arsenicum 9ch na posílení vnitřních orgánů, regeneraci tkání a zvýšení energie. Bez porady můžete podat 1 balení, po 2-5 kul denně, před jídlem.

Stejně tak se neodkláním od chemického odčervení a zevních antiparazitik. Oblí červi se vyskytují čím dál více, množí se na štěňatech asi do 10ti měsíců a vajíčka vydrží několik let v prostředí. Tam, kde je větší koncentrace psů, je nutné odčervit 4-5x ročně. U dospělých psů se larva často usadí ve tkáni a opouzdří. U fen se při hárání uvolní, znova se dostane do krevního oběhu a dále – játra, plíce, vykašle, spolkne nebo vyplivne… a další kolo nastává. Proto je dobré odčervit fenu těsně po hárání. Dokonce dávám březím fenám spot on stronghold, který odčervuje 30 dní i v krevním oběhu. Zabrání placentárnímu přenosu larev do štěňat. Je to sice těžká chemie, ale považuji tento krok za lepší variantu, jinak se rodí štěňata již s mladými červy a v 10ti dnech odčervíme a štěňata již mají červy ve stolici, mají také poškození, provrtané orgány migrací larev. Toxiny ze škrkavek mohou narušit i nervovou soustavu štěněte.

Podání chemických přípravků kompenzuji podáním homeopatik. Například na ochranu jater – Nux vomica 5ch, Lycopodium 5ch, Phosphorus 5ch, 2x-4x ročně 1 balení. Štěňata odčervuji každých 14 dnů, do 3 měsíců, dále 1x měsíčně do 10ti měsíců. Do 10ti měsíců mají štěňata cílenou homeopatii podle rodinné anamnézy a rasy.

Od 1 do 7 let u zdravých psů podávám jen příležitostné malé kůry, 2x ročně 3 týdny zaměřené na problematiku rasy nebo jedince.

Chovné feny připravuji cíleně na březost, podle nákazové situace nebo problematiky chovu 6-12 měsíce dopředu a sestavuji konkrétní schéma na březost a porod podle individuality jedince.

Stejně tak chemické přípravy proti zevním parazitům dávám pravidelně. U rizikových ras – hladkosrstí psi – alergie na dravčíka nebo demodexe, dokonce i 6x ročně. Opět regeneruji a očišťuji tělo.

Možnosti homeopatie jsou velké, větší než si umíte představit, ale přesto nejsou všemohoucí. Ještě nikdy se mi nepodařilo zbavit psa červů přírodní cestou. Stejně tak zbavit psa dravčíka nebo demodexe u krátkosrsté rasy bez použití chemie.

Jsem ráda, že moje vzdělání mi umožňuje spojit medicínu s homeopatií podle mého nejlepšího svědomí.

MVDr. Simona Müllerová

Onemocnění trávící soustavy psů a homeopatie

První problémy s trávením mají štěňata brzy po narození. Mohou mít průjem nebo
zácpu, v závislosti na mateřském mléku, anebo mohou mít, což se stává velmi často,
herpes.
Pokud fena štěňata málo olizuje, štěňata se nadýmají, nevyměšují a pokud sají a mají jen
malé problémy, můžeme podat feně Ricinus communis  5 ch, po 2 hod 2-3 kuličky.
Takto feně nejen zvýšíme sekreci mléka, ale i podpoříme vyměšování štěňat.  Pokud  fena nemá mléko a je jí podáván Ricinus communis , mají štěňata vždy mírně řidší stolici. Se stolicí odcházejí  i plyny. Přímo na plynatost u štěňat je lépe podávat Lycopodium 5 -9ch nebo Raphanus 9ch , event. Carbo vegetabilis 5-9chCarbo vegetabilis současně zvyšuje vitální sílu štěňata a okysličování.(dávka podle potřeby 2-12x denně 2 kul, můžete i všechno společně podle náročnosti případu).
Pokud štěňata pláčou brzy po narození, bývá to nejčastěji způsobeno herpesvirovou
infekcí. Infekce  herpes  trávící  soustavy  se může projevit i po očkování matky.
Štěňata ale mají větší šanci přežít, pokud při podezření na herpes infekci  podáme  rozhodně
Phosphorus, který regeneruje vnitřní orgány, dodává energii(1-3x denně  2 kul. na štěně nebo 5 kul na vrh rozpuštěné v malém množství vody). Dále Carbo vegetabilis,  a Oscilococcinum, které působí na regeneraci jater, srdce a zvyšuje imunitu proti virózám. Proti virům a na zvýšení imunity je i Arsenicum album, podává se u velkých slabostí, při otravách, při vážných poškozeních. Pokud máme podezření na herpes, je rozhodne lepší podat více homeopatik.

Dávkování – do malého množství vody  namícháme asi 20 kul. Oscilla, 5 kul. Phosphorus, 5 kul. Arsenicum album, 5 kul. Carbo vegetabilis a podáváme celý den po kapkách.

Štěňatům masírujeme bříška  a hlídáme, zda sají mléko. Štěňatům klinicky zdravým (bez příznaků onemocnění)  podáváme  roztok 2x denně, preventivně.
Další důvod průjmu štěňat  může  být začervení.  Škrkavky se přenášejí již placentou, takže pokud není odčervená fena při březosti, rodí se již nakažená štěňata. Larvy škrkavek se u matek aktivují změnou hladin hormonů a migrují tělem matky, krví, dostávají se do krve štěňat a pak do střeva matky i štěňat, kde dospívají. Při prvním odčervení  mezi  10.-17. dnem mohou ze štěňat již
odcházet červi. Parazité jednak provrtávají vnitřní orgány, jednak produkují  toxiny, které mohou vyvolat křeče nebo neurologické problémy.
Při podezření na začervení podáme Arnica  montana 9-30ch, 1 x  denně, 5 kuliček na vrh nebo 2 kuličky na štěně, Nux vomica nebo Arsenicum album na detoxikaci, a Silicea 9ch na
z výšení imunity (1x denně 2-5 kul na psa po dobu 2-3 týdnů).
Doporučuji odčervovat štěňata 10. až 14. den po narození, a pak každých 14 dní do
doby prodeje štěňat.
Dalším úskalím je přechod štěňat na pevnou stravu. Trávení štěňat podpoříme opět Nux
vomica
. Pokud se dostaví průjem, homeopatika se podávají podle

jeho příznaků. (prevence 1-2x denně 2 kul na psa nebo 5 kul na vrh ve vodě)

Pro kolie a šeltie je vždy vhodná Calcarea phosphorica a Phosphorus, Magnesia phosphorica nebo Phosphoricum acidum, protože tato plemena  jsou  phosphorické konstituce.  Tento lék muže léčit u kolií a šeltií vše, plus samozřejmě musíme použít cílenou symptomatickou homepatii.

Průjmy se slabostí, až  apatií nejlépe vyléčí Phosphoricum acidum ze všech výše  uvedených léků.
U stříkajících průjmů podáme Podophyllum 15 ch nebo Croton tiglium 15ch, u hlenovitých průjmů (červi nebo již  chronický průjem) Aloe 9-15 ch, při podezření na zánět sliznic nebo alergii na potravu Sulfur iodatum  15ch( čím akutnější stav, tím častěji se podává lék, například  i 24x denně, vždy od 2 kuliček výše jako jedna dávka), se zlepšením stavu se snižuje četnost podání a postupně se vysazuje, takže například začneme po dvou hodinách 2 kul od každého homeopatika, další dny 5x denně, 3x denně. 1 x denně na doléčení ještě asi 3-5 dní po odeznění průjmu).

Čím  výraznější  jsou příznaky postižená trávicího traktu, tím častěji se dává homeopatikum, třeba každou hodinu.
S ustupujícími příznaky se snižuje četnost podání. Vhodné je také podat probitoika a
mletý kokos nebo jinou vlákninu do krmení.
U větších štěňat můžeme řešit alergické průjmy nebo nesnášenlivost některých  potravin. Průjmy ze zkaženého jídla řešíme především s Arsenicum album 15 chNux vomica 9-15 ch.

Průjmy z přežrání nebo kombinace potravin Sulfur 30 ch, Sulfur iodatum 15 ch, Antimmonium crudum 9-15 ch, opět četnost podání se odvíjí od výraznosti příznaků.  Dávka je od 2 kuliček výše nebo v roztoku, podobně jako u štěňat.
Nesnášenlivost tuku nebo průjem z nervozity léčíme Argentum nitricum 15 ch. Typické pro podání Argentum nitricum je pes, který na procházce opakovaně kálí, a každá další stolice je řidší., stačí 1x denně 3 kuličky.
Průjem ze strachu s nemožností pohybu je indikace pro Gelsemium. Pokud použijeme potenci 30 ch, odblokujeme i strach i vyměšování z nervozity, trémy a strachu. Podávání je podle situace, kterou řešíme, pokud jde o výstavy, tak večer před výstavou, ráno před výstavou a před kruhem.
U průjmů bakteriálního původu je podání antibiotik indikováno podle závažnosti a homeopatie je bud hlavním směrem nebo podporujícím směrem léčby.
Homeopatika se dávají i podle druhu bakterie, která průjem způsobuje, např. Collibacilinum 15 ch.(1-2x týdne 2 kul) Doplňujícím lékem na záněty ve střevech je také Mercurius solubilis 15ch , při vážnějších patologiích Mercurius corrosivus 15ch.(četnost podání opět podle míry příznaků).

Vyčistění od  antibiotik provádíme po dobu 2-3 týdnů buď Thuya  9 ch nebo Croton tiglium 15 ch , 1 x denně  3-5 kuličky.
Příměs krve ve stolici může být způsobena giardiemi, tenkohlavci (léčba klasickými antiparazitiky) anebo zraněním či vážným poškozením sliznice trávicího traktu
nebo obecně krvácivostí.  Homeopatika zasahující krvácení jsou Arnica 15 ch, Phosphorus 15 ch, Calcarea phosphorica 15 ch, a jiná méně známá homeopatika.
Rekonvalescenci po průjmových onemocněních provádíme s Natrium muriaticum
9-30 ch a China 9-30 ch
, nejméně 2x denně 2 kul.
Pes může trpět i zácpou způsobenou leností střev, nevhodným krmením nebo
osobní typologií. Pohyblivost střev zlepší Nux vomica 5-9ch, Antimmonium  crudum 5-9ch, tyto můžete použít bez konzultace s homeopatem 1-5x denně  3 kuličky, Lachesis již po dohodě s lékařem, Ricinus communis 5ch krátkodobě opět bez konzultace, na podporu vyměšování.(2x denně 2-5 kukiček).
Zvracení v první fázi můžeme zastavit Veratrum album 9-15 ch, tam, kde je i celková slabost, Veratrum je na akutní stavy a podáváme ho tedy co nejčastěji, i po půl hodině, bud rozpuštěné (jako vždy  několik kuliček do malého množství vody) anebo 2 kul po 15-30 minutách a snižujeme četnost podání s ústupem příznaků. Ipecacuanha 15 ch tam, kde je vazký hlen, bez změny celkového zdravotního stavu (např. 5X denně 2-5kul), čípky Vubircol nebo Spascuprel,  půl až jeden čípek po 4 hodinách.

Zvracení v autě řešíme podáním Ipeacunahy nebo Cocculus 15-30ch, 20 minut před jízdou a těsně před jízdou 3-5 kuliček.
Lehké stavy jakýchkoliv trávících problémů můžete řešit sami pomocí tohoto
návodu, pokud příznaky rychle neustoupí, určitě se obraťte na odborníka.  Homeopatii můžete podávat s jakýmikoliv jinými léky, vždy tím zlepšíte  celkový stav pacienta, a posílíte vitální síly organismu. Zmírníte nežádoucí účinky  chemických léků nebo odčervovacích tablet. Homeopatika je ideální podávat nalačno, do tlamy nebo v piškotu nebo s troškou vody, za deset minut můžete krmit, lepší je podat dříve homeopatika před klasickým lékem a pár minut po homepatii  podat klasický lék.

Vždy dávám homeopatika po jakékoliv klasické léčbě, abych zregenerovala drenážní orgány a podpořila nemocné orgány.

MVDr. Simona Müllerová